Home Holandské zakrslé kozy

Holandské zakrslé kozy

    Tento druh  koziček pochází z Holandska, i když v Německu bývá též nazývána "německá zakrslá". Toto nejmenší plemeno koz bylo u nás dříve chováno téměř výhradně v zoologických zahradách v dětských koutcívh, ale v dnešní době jsou chovány spíše u soukromých chovatelů. Toto zvíře nemá pro svouji velikost z hlediska užitkovosti žádný hospodářský význam, chová se jen pro radost, jako vynikající společník na hraní k dětem, jelikož svojí inteligencí a chováním připomíná psa.

 

 

Potrava :      Na  výživu je nenáročná, postačí  pastva, my  přidáváme  celoročně  seno,  liz.   Také přikrmíme ovesnými vločkami (obzvlášť v zimním období), granulemi, a pokud máme, dostanou i sušené pečivo a jablíčka.

Rozměry: Na rozdíl od kozy kamerunské působí  jemnějším a ušlechtilejším  dojmem. Jsou menší, s  kohoutkovou výškou do 45 cm a  hmotností do 25 kg.  Na první  pohled  zaujmou jemné, pěkně tvarované, pravidelné růžky  u  obou pohlaví. Na krku může  mít přívěsky nebo bradku.  Přes svou jemnost je dobře stavěná, širšího hrudníku, s větším břichem. Při porovnání s klasickými velkými plemeny zaujmou poměrně krátké končetiny.  Srst  je  jemná,  lesklá,  krátká  a  dobře přiléhavá, delší na hřbetě (hlavně u kozlíků).

Rozmnožování :  Koza  holandská  dospívá v šesti měsících.  Říji vyvolává zkracující  se podzimní den, kůzlata  se proto rodí v jarních měsících. Vzhledem k tomu, že máme kozlíka  přítomného ve stádě  předpokládáme,  že se kůzlata budou rodit celoročně, po 145 dní trvající březosti. Většinou se rodí 1 mládě  (dvojčata  a  trojčata jen výjimečně).  Odstav kůzlat probíhá ve věku tří měsíců.
Zajímavosti :    Svou  povahou  je koza  holandská  individualista. Obecně je toto plemeno klidné, mírné,  dobrácké  a  mazlivé  povahy,  vhodné  pro  děti  –  to platí pro obě pohlaví. Kozlíci trochu zapáchají,  je  to  však i ndividuální  a o becně  je toto plemeno cítit méně. Do jednoho roku není kozlík cítit vůbec,  poté  hlavně  na podzim  v  období  říje.  Kozičky vyžadují kvalitní suché zimní ustájení, u nás mají celoročně velký venkovní výběh se stále otevřenou stájí, která je chrání před průvanem, deštěm a sněhem. Zbarvení je černé a černobílé, hnědé s černým pálením, hnědobílé a i tříbarevné.


 

 

 

 

Standard Holandské zakrslé kozy

STANDARD PLEMENE HOLANDSKÁ ZAKRSLÁ KOZA

Velice líbivé plemeno, které se chová v různých zoologických zahradách, parcích a v soukromých zájmových chovech.

Velikost
Holandská zakrslá koza je menšího tělesného rámce s kohoutkovou výškou v dospělosti u kozy 45 - 55 cm a hmotností do 25 kg , u kozla 50 - 60 cm a hmotností do 40 kg. Přes svou jemnost je dobře osvalená, širšího hrudníku, mohutnější konstituce. Ideální šířka trupu u roční kozy je 50% k délce nohy, u dospělé plemenné kozy je tento poměr 60% ku 40%. Ideální délka těla by měla dosahovat nejméně 115 až 120% kohoutkové výšky u koz a 110% u kozlů.

Hlava
Suchá, rovná, bez výrazného prohnutí.

Oči
Mandlového tvaru, ani zapadlé a ani vystupující.Oční víčka těsně přiléhající.

Uši
Standardně, vodorovně nesené, střední délky, dobře pohyblivé.

Rohy
U obou pohlaví se vyskytují jemné, pěkně tvarované, pravidelné růžky, postupně směrem od hlavy mírně rozbíhavé. U kozla mohutnější a více rozbíhavé.

Srst
Na krku mohou být přívěsky a stejné je to s bradkou. Srst má jemnou, lesklou, krátkou a dobře přiléhavou, delší na hřbetě.

Zbarvení
Holandská zakrslá koza se vyskytuje v různých barevných variantách, od jednobarevné, dvoubarevné, po tříbarevnou, v libovolných barevných kombinacích.

Postoj
Rovné, dobře zaúhlené končetiny s pevně utvářenými spěnkami.

Hřbet
Rovný až mírně prohnutý, dobře osvalený

Vemeno
Střední velikosti a délky. Dva souměrné struky-přípustný je malý , nelaktující pastruk, vyrůstající v dostatečné vzdálenosti od struku. Pastruk vyrůstající přímo na struku a nebo v jeho těsné blízkosti, je vylučující znak!

Varlata
Dvě velká souměrná varlata s úměrně tvarovaným žlábkem na vrcholu šourku.

Povaha
Velmi mírumilovná, klidná a přátelská. Člověka nikdy nenapadají, netrkají ani nekoušou. Kozel zůstává ve stádě spolu s čerstvě narozenými kůzlaty, chová se k nim něžně. Holandské kozičky jsou šlechtěné především jako vynikající společníci k dětem i ke zvířatům.