Home Kamerunské ovce

Kamerunské ovečky

Kamerunská ovce je africké domácí plemeno, vyskytující se zejména v Kamerunu a okolních státech. Je výborně adaptována na polodivoký pastevecký odchov s chudou potravou a zachovaným reflexem před šelmami. Ovce jsou výborně přizpůsobené i na zimní podmínky našeho pásma, pokud mají možnost úkrytu před zimními plískanicemi a průvanem. Do soukromých chovů se dostaly ze zoologických zahrad až v posledních letech. Berani se stavbou těla podobají muflonovi. Na zimu se beranům kolem krku vytváří hříva, která sahá až k lopatkám. Ovečky patří se svými 25-30 kg spíše k menším plemenům, beránek může vážit i 35-40 kilogramů. Výška v kohoutku 55-60 cm. Ovce se bahní dvakrát ročně, jsou vzornými matkami a jehňata jsou velmi životaschopná. V chovech se objevují dva barevné rázy – srnčí s černým pálením nebo černobílé, které chováme u nás na farmě. Pokud jste někde viděli hnědobílé, jsou to kříženci těchto dvou barevných variant.

 

uvod_foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naše současné stádečko momentálně čítá tři dospělé ovečky, berana Kryštofa a nově narozená jehňata. Malá jehňata s ovečkou od stáda po narození neoddělujeme, naopak, pokud je to jen trošku možné, snažíme se, aby hned po porodu jehně přišlo do kontaktu s ostaními členy stáda. Naštěstí máme hodného berana, který mláďata toleruje a chová se k nim opravdu velice opatrně.

Ovečky se denně od ranního kuropění pasou, (pokud leží sníh, aspoň si venku hrají, obzvlášť ty mladé) schovají se samy do stáje, až když se začíná stmívat nebo je venku veké teplo. Každý den dostanou navlhčené ovesné vločky smíchané se zelenými granulemi pro ovečky, vodu, seno a pokud máme, dostanou i jablíčka nebo suchý chleba. Samozřejmě musí mít také přístup k minerálnímu lizu pro ovce, čerstvé vodě a pro případ deště nebo nepříznivého počasí necháváme otevřený vchod do stáje. Ovečky se nestříhají, mají hrubou, krátkou a lesklou srst, o kterou není nutné se nijak starat. Když jsme se pro ovečky rozhodli, toto byl jeden véééliký argument a plus pro toto plemeno. A hlavně - neskáčou, jako třeba kamerunské kozy.

Ovečky máme v ohradě za drátěným pletivem o výšce 1,6 M. Vzhledem k velkému výběhu ovečky nikdy nenapadlo plot přeskočit a jsou v ohradě docela spokojené. Občas musíme vzít sekačku a pastvinu posekat, také proto, že ovečky nevezmou úplně všechny trávy a ty, které jim nechutnají si pěkně dál rostou. Samozřejmě, že všechny stromy a keře, které jsme chtěli v ohradě zachovat a které mají v budoucnu poskytnout ovečkám místo k odpočinku v chládku v letních měsících – vše jsme museli pečlivě oplotit, aby nic neokousaly. Jinak zůstanou jen pahýly !!!! Zvlášť jim chutnají borovice, habry a hlavně ostružiní a maliní.